Bias Detector Series PD1500/PD2100
  • Product Detail
Usage Instructions
Appearance and Interface Description
The appearance of the module is shown in the figure below:
Bias Detector Series
Figure 2-1 Appearance diagram of the detector module
Electrical Description
  • Output Interface: SMA (female connector)
  • Output Impedance: 50 ohms
  • Detector Responsivity: >0.95A/W @1550nm
Performance Parameters
Test Parameters of Bias Detectors (PD1500/2100 Series)
Model
PD1500
PD2100
Wavelength Range
900nm-1700nm
320nm-1000nm
3dB Cut-off Bandwidth
5GHz
1GHz
Saturation Optical Power
5mW
5mW
Rise time(10%~90%)
<80ps
<400ps
Typical Max. Responsivity
>0.9A/W @1550nm
>0.9A/W @1550nm
Maxim Output
1V@50ohm
5V@50ohm
Incident Power (Max)
10mW
10mW
Detector Material/Type
InGaAs/PIN
Si/PIN
Detector Diameter
75μm
400μm
Operating Temperature
-40℃~85℃
-40℃~85℃
Optical Input
FC/APC or Flat Window
Flat Window
Electrical Output
SMA(DC Couple)
SMA(DC Couple)
Power Supply Requirement
A23, +12VDC
A23, +12VDC